Łącznie: 0,00 zł
Jodek potasu a płyn Lugola - różnice, właściwości, dawkowanie i zastosowanie
Coraz więcej osób zainteresowanych jest płynem Lugola oraz jodkiem potasu w związku z wojną na Ukrainie i informacją o przygotowywaniu schronów. Z tego względu w polskich aptekach oraz sklepach internetowych z suplementami diety pojawia się coraz częstsze zapytania o te produkty. Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega przed pochopnym zażywaniem tych produktów bez wyraźnej potrzeby (tj. zagrożenia radioaktywnego z powodu ewentualnego wybuchu w elektrowni atomowej). Warto dowiedzieć się, jakie są różnice między płynem Lugola a jodkiem potasu, jakie mają właściwości, jak się dawkuje i kiedy należy to robić.
Kiedy stosuje się jodek potasu i płyn Lugola?
W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie wśród Polaków jodkiem potasu i płynem Lugola. Jest to spowodowane faktem, że preparaty te będą niezbędne, jeśli wystąpi ewentualne skażenia atmosfery jodem radioaktywnym na skutek awarii elektrowni jądrowych, spowodowanych działaniami wojennymi na terenie Ukrainy.
Jodek potasu i płyn Lugola to minerały, które w swoim składzie zawierają bezpieczny nieorganiczny jod. Ten blokuje wchłanianie jodu radioaktywnego przez komórki tarczycy i zapobiega jego gromadzeniu w tym gruczole. Warto jednak dowiedzieć się, jak stosować ten suplement diety. Kiedy i jak dawkować jodek potasu i płyn Lugola, ale tylko w razie takiej potrzeby.
Jodek potasu - co to jest i jakie ma właściwości?
Jodek potasu to sól potasowa kwasu jodowodorowego, ma postać kryształków i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jodek potasu ma zastosowanie w medycynie i kosmetologii.
Właściwości jodku potasu:
- wspiera prawidłowe funkcje gruczołu tarczycowego,
- działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie,
- działa niszcząco na grzyby chorobotwórcze np. Sporothrix schenckii,
- zapobiega wchłanianiu jodu radioaktywnego przez tarczycę, zmniejsza ryzyko raka tarczycy,
- jest konieczny do syntezy hormonów tarczycy.
Jodek potasu a czynność tarczycy
Jodek potasu w razie ewentualnego skażenia promieniotwórczego ma chronić przed radioaktywnym jodem. Ten może w takim przypadku gromadzić się w tarczycy. Zażywanie tabletek z jodkiem potasu ma zapobiegać takiemu szkodliwemu działaniu. Odpowiednia ilość jodku potasu minimalizuje do zera zaburzenie funkcjonowania tarczycy, takie jak rak tarczycy (o ile tabletki z jodkiem potasu zostały zastosowane przed pojawieniem się radioaktywnej chmury).
Jod jest potrzebny w syntezie hormonów i gruczołu tarczycy. W przypadku niedoboru jodu może wystąpić obrzęk tarczycy, a nawet rak tego narządu. Dlatego stosowanie tabletek z jodkiem potasu dopuszcza się przy niedoczynności tarczycy, ale absolutnie nie jest wskazane przy jej nadczynności czy przy podejrzeniu raka tarczycy.
Jodek potasu wykorzystywano w przemyśle farmaceutycznym jako dodatek do leków na niedoczynność tarczycy oraz w różnych maściach stosowanych w leczeniu urazów i przy naciągniętych mięśniach.
Przeciwwskazania do stosowania jodku potasu
Absolutnie nie powinno stosować się jodku potasu bez wyraźnej potrzeby i zaleceń lekarza. Niewskazane jest - zwłaszcza w dobie szumu informacyjnego - kupowanie i zażywanie tego typu tabletek. Przeciwwskazaniem przy przyjmowaniu jodku potasu jest:
- nadwrażliwość i uczulenie na jodek potasu lub inny składnik leku,
- jawna nadczynność tarczycy,
- zapalenie tarczycy,
- rak tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne związane ze świądem i pęcherzami skórnymi,
- zaburzenia naczyń krwionośnych
Płyn Lugola - zastosowanie i właściwości
Płyn Lugola to wodny roztwór jodu krystalicznego i jodku potasu. Płyn Lugola jest dostępny w trzech stężeniach 1%, 2%, 5%. Zdobył popularność po awarii reaktora w Czarnobylu w 1986 r., wtedy stosowany był profilaktycznie w celu zablokowania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu 131 przez komórki tarczycy, uwolnionego po wybuchu elektrowni. Płyn Lugola stosowany jest jako środek odkażający, gdyż ma działanie bakteriobójcze (np. do odkażania brzegów ran), a także przy otarciach i skaleczeniach. Stosowanie płynu Lugola polecane jest również w zabiegach pędzlowania i płukania gardła w stanach zapalnych migdałków i jamy ustnej.
Przyjmowanie jodku potasu i płynu Lugola
Dawkowanie jodku potasu i płynu Lugola zależy od: wieku i stanu zdrowia pacjenta. W razie awarii jądrowej, czy uwolnienia radioaktywnego jodu należy przyjąć jodek potasu zgodnie z zaleceniami MSWIA:
- noworodki poniżej 1 miesiąca - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
- dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - ½ tabletki (25 mg jodu),
- dzieci od 3 lat do 12 lat - 1 tabletka (50 mg jodu),
- dzieci powyżej 12 lat, dorośli do 60 lat - 2 tabletki jodku potasu (100 mg jodu ),
- kobiety ciężarne lub karmiące piersią - 2 tabletki jodku potasu (100 mg jodu)
Preparat wykazuje najlepsze działanie, gdy zastosowanie jodku potasu nastąpi do 2 godzin od momentu wystawienia na promieniowanie. Uważa się, że przyjęcie jodku potasu do 8 godzin także ma korzystne działanie dla organizmu.
Dawkowanie jodu według wskazań Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców
Przyjmowanie płynu Lugola bez wyraźnej potrzeby i wskazań lekarza nie powinno mieć miejsca. W chwili alarmu skażenia radioaktywnego można przyjąć jednorazowo takie jednostki płynu Lugola:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Przyjmować na śmietanę, jogurt, mleko kokosowe. Jednocześnie należy pić dużo płynów (dorośli do 3 litrów), tego dnia należy użyć 1 płaską łyżeczkę soli np. kłodawskiej.
Literatura:
- https://portal.abczdrowie.pl - Jodek potasu - zastosowanie, dawkowanie, właściwości i działanie.
- https://www.medonet.pl - Jodek potasu - Medonet.pl
- https://zdrowie.trójmiasto.pl - Jodek potasu - jak i kiedy stosować? - Zdrowie - Trojmiasto.pl
- https://zdrowie.trójmiasto.pl - Jodek potasu - jak i kiedy stosować? - Zdrowie - Trojmiasto.pl
- Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców - Dawkowanie jodu.